Forum ogrodyzimowe-roslaniec.pl

Pełna wersja: Czym jest czynny żal?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witajcie. Kiedys obiło mi się o uszy takie pojęcie „czynny żal”. Czy wiecie z czym ono się wiąże?
Pojęcie czynnego żalu funkcjonuje w odniesieniu do przedsiębiorców, którzy dopuścili się jakichs uchybień w stosunku do urzędu skarbowego, ale nie zrobili tego celowo, lecz w wyniku pomyłki lub zwykłego zapominalstwa. W takiej sytuacji mają prawo złożyć pisemne lub ustne oświadczenie w fiskusie o zaistniałym błędzie.
Aha, to już mniej więcej wiem o co chodzi. A czy czynny żal ma jakies określone korzyści dla osoby, która go składa?
Składając w urzędzie skarbowym czynny żal, trzeba liczyć się z tym, ze nie uniknie się zapłaty zaległego podatku, jak również odsetek za brak wpłaty w terminie. Jednakże istotną korzyścią, jaką niesie złożenie czynnego żalu, jest uniknięcie odpowiedzialności karnej za swój bład. A karą mogłaby być grzywna, mandat skarbowy, a nawet wyrok sądowy i pozbawienie wolnosci. Więcej istotnych informacji na temat czynnego żalu można znaleźć pod linkiem http://podatkiwspolce.pl/czynny-zal/. Jest tam również napisane, kiedy nie można skorzystać z czynnego żalu.
Dzięki za wyjaśnienie. A kiedy czynny żal nie zostanie uznany? Czy słyszałeś o takiej sytuacji, że ktoś chciał wnieść czynny żal, a nie mógł?
Z czynnego żalu nie można skorzystać w sytuacji, gdy jest już na to za późno, bo organy podatkowe mają już informacje o naruszeniu prawa przez przedsiębiorcę i być może rozpoczęły już czynności służbowe, takie jak: przeszukanie, kontrola, czynność sprawdzająca. Osobiście nie zetknąłem się z taką sytuacją, ale wiem od prawnika, że tego rodzaju sytuacja może mieć miejsce.
Przekierowanie