Forum ogrodyzimowe-roslaniec.pl
Czym jest czynny żal? - Wersja do druku

+- Forum ogrodyzimowe-roslaniec.pl (http://ogrodyzimowe-roslaniec.pl)
+-- Dział: Życie i jego tajemnice (/Forum-%C5%BBycie-i-jego-tajemnice)
+--- Dział: W pracy i biznesie (/Forum-W-pracy-i-biznesie)
+--- Wątek: Czym jest czynny żal? (/Thread-Czym-jest-czynny-%C5%BCal)Czym jest czynny żal? - AntoninaKarolina - 11-28-2017 10:46 AM

Witajcie. Kiedys obiło mi się o uszy takie pojęcie „czynny żal”. Czy wiecie z czym ono się wiąże?


Czym jest czynny żal? - Germa - 11-28-2017 01:42 PM

Pojęcie czynnego żalu funkcjonuje w odniesieniu do przedsiębiorców, którzy dopuścili się jakichs uchybień w stosunku do urzędu skarbowego, ale nie zrobili tego celowo, lecz w wyniku pomyłki lub zwykłego zapominalstwa. W takiej sytuacji mają prawo złożyć pisemne lub ustne oświadczenie w fiskusie o zaistniałym błędzie.


Czym jest czynny żal? - AntoninaKarolina - 11-28-2017 03:26 PM

Aha, to już mniej więcej wiem o co chodzi. A czy czynny żal ma jakies określone korzyści dla osoby, która go składa?


Czym jest czynny żal? - KrupierCienia - 11-28-2017 04:05 PM

Składając w urzędzie skarbowym czynny żal, trzeba liczyć się z tym, ze nie uniknie się zapłaty zaległego podatku, jak również odsetek za brak wpłaty w terminie. Jednakże istotną korzyścią, jaką niesie złożenie czynnego żalu, jest uniknięcie odpowiedzialności karnej za swój bład. A karą mogłaby być grzywna, mandat skarbowy, a nawet wyrok sądowy i pozbawienie wolnosci. Więcej istotnych informacji na temat czynnego żalu można znaleźć pod linkiem http://podatkiwspolce.pl/czynny-zal/. Jest tam również napisane, kiedy nie można skorzystać z czynnego żalu.


Czym jest czynny żal? - AntoninaKarolina - 11-28-2017 05:56 PM

Dzięki za wyjaśnienie. A kiedy czynny żal nie zostanie uznany? Czy słyszałeś o takiej sytuacji, że ktoś chciał wnieść czynny żal, a nie mógł?


Czym jest czynny żal? - KrupierCienia - 11-28-2017 07:54 PM

Z czynnego żalu nie można skorzystać w sytuacji, gdy jest już na to za późno, bo organy podatkowe mają już informacje o naruszeniu prawa przez przedsiębiorcę i być może rozpoczęły już czynności służbowe, takie jak: przeszukanie, kontrola, czynność sprawdzająca. Osobiście nie zetknąłem się z taką sytuacją, ale wiem od prawnika, że tego rodzaju sytuacja może mieć miejsce.